NASZ PATRON

• /https://static.edupage.org/skin/pics/ui/ic_format_color_fill_black_18dp.png
  • NASZ PATRON
        • JANUSZ KORCZAK PATRONEM SPOŁECZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

• W roku szkolnym 2011/2012, z inicjatywy Pani Dyrektor Jolanty Kowalewskiej, zostały podjęte działania zmierzające do wyboru Patrona naszej szkoły. Po dyskusjach, przemyśleniach zaproponowano dwie kandydatury: ks. Jan Twardowski i Janusz Korczak. We wrześniu i październiku zgromadzono na ich temat informacje w formie obszernej prezentacji multimedianej przygotowanej i zaprezentowanej przez p. Ewę Wodara. Życie i twórczość kandydatów przedstawiono uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły, którzy zdecydują kogo wybrać. Przy wyborze zwracano uwagę, aby była to osoba o najlepszych przymiotach charakteru, wzór patriotyzmu, którego życie  i działalność służą pokoleniom. Jednocześnie  zwrócono uwagę na  wybór wartości, które są szczególnie ważne w pracy dydaktycznej i wychowawczej, a więc autorytet, wzór  godny  naśladowania.

Wybory Patrona przeprowadzone zostały w październiku i listopadzie. Zdecydowana większość naszych wyborców wskazała Janusza Korczaka.

Dzień z Królem Maciusiem I i jego twórcą Januszem Korczakiem

DZIEŃ Z „KRÓLEM  MACIUSIEM  PIERWSZYM”

I JEGO TWÓRCĄ JANUSZEM KORCZAKIEM

22 lutego 2012 r. – (ŚRODA)

* Od godz. 940   – projekcja filmu „Król Maciuś I”  na holu dla wszystkich uczniów.

Po filmie uczniowie każdej klasy wykonują prace plastyczne na jeden z tematów  podanych poniżej.

1. „Portret Janusza Korczaka”
          2. „Janusz Korczak i dzieci”

Prace plastyczne uczniowie wykonują na kartce formatu A – 4, dowolną techniką. Czas pracy reguluje nauczyciel prowadzący zajęcia. Zajęcia plastyczne można uzupełnić pogadankami, prezentacjami  o życiu i twórczości Janusza Korczaka.

Oto niektóre prace uczniów:

Janusz Korczak naszym przyjacielem - poznajemy naszego kandydata na Patrona

JANUSZ KORCZAK NASZYM PRZYJACIELEM –

SZKOLNY KONKURS WIEDZY O ŻYCIU, TWÓRCZOŚCI                                        I  DZIAŁALNOŚCI KANDYDATA NA PATRONA NASZEJ SZKOŁY

Głównym celem konkursu jest poznanie przez uczniów Janusza Korczaka -  kandydata na patrona naszej szkoły.

Zasady konkursu:

1. Konkurs jest wieloetapowy i realizowany będzie podczas lekcji języka polskiego w klasach III – VI w terminie 16.04.2012r. – 14.05.2012r.
          2. W konkursie biorą udział wszyscy uczniowie z klas III – VI.
          3. Uczniowie otrzymają materiały potrzebne do przygotowania się na każdy z etapów.
          4. Poszczególne etapy będą miały formę testu.
          5. Każdy uczeń otrzyma ocenę z języka polskiego za zdobytą wiedzę z poszczególnych części konkursu.

Cele konkursu:

1. Zapoznanie uczniów z życiem i twórczością i działalnością Janusza Korczaka,
          2. Przypomnienie i utrwalenie wartości wychowawczych Starego Doktora,
          3. Zapoznanie z wybranymi przykładami twórczości literackiej KORCZAKA;
          4. Zapoznanie uczniów z korczakowskimi prawami dziecka oraz uświadomienie, że są one aktualne do dziś i zawarte zostały w Konwencji Praw Dziecka,
          5. Aktywne angażowanie się uczniów w życie szkoły i wspólne budowanie tradycji szkolnych,
          6. Integrowanie społeczności szkolnej, klasowej i małych grup uczniowskich podczas zadań  ,,korczakowskich”,
          7. Uczczenie Roku Janusza Korczaka.

I etap - Dzieciństwo, młodość i rodzina Janusza Korczaka.

II etap – Korczak jako student medycyny i lekarz.

III etap – Korczak – wychowawca.

IV etap – Korczak żywy to Jego książki.

Koordynator:

Ewa Wodara